کد خبر: ۲۹۰۶۵
۱۳:۴۶ -۰۳ خرداد ۱۴۰۰
سومین اقتصاد بزرگ جهان سال ۲۰۲۱ را با رشد منفی آغاز کرد.

اقتصاد ژاپن

نشان تجارتبه گزارش خبرگزاری فرانسه، رشد منفی اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان همان گونه که پیشتر نیز انتظار می‌رفت، از سر گرفته شد و پس از دو رشد فصلی متوالی مثبت، به منفی ۵.۱ درصدرسید. این رشد که ۰.۲ درصد کمتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان و ۷.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیش از همه به دلیل رشد منفی ۶.۹ درصدی مخارج دولتی رقم خورد. در بین بخش‌های مختلف، مخارج مصرف کنندگان ۵.۶ درصد کاهش یافته است. مخارج سرمایه‌ای نیز ۰.۷ درصد کمتر شده است.

هر چند ژاپن یکی از کمترین خسارت‌ها را از شیوع کرونا در بین اقتصاد‌های پیشرفته متحمل شده و حدود ۷۱۴ هزار ژاپنی به کرونا مبتلا شده اند، دولت این کشور محدودیت‌ها را در بخش وسیعی از ژاپن حفظ کرده و کسب کار‌های خرد با محدودیت در فعالیت‌های خود مواجه اند. بیش از ۱۲ هزار ژاپنی تاکنون بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند. ژاپن وضعیت نامناسبی در واکسیناسیون در بین کشور‌های توسعه یافته دارد و تنها چهار درصد جمعیت آن هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند.

اقتصاد ژاپن سال قبل ۴.۷ درصد کوچک شد که نخستین رشد سالانه منفی آن در طول ۱۱ سال اخیر محسوب می‌شد. رابرت کارنل- مدیر بخش آسیای شرقی در بانک‌ای ان جی- گفت: عملکرد اقتصاد ژاپن خیلی امیدوارکننده نبوده است و در ادامه سال هم انتظار یک رشد خیلی نیرومند را برای آن ندارم.

تجارت خارجی ژاپن طی این مدت بهبود یافته تا جایی که طی مدت فوق صادرات این کشور ۱.۵ درصد بیشتر و واردات ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرده است. بدین ترتیب کسری تراز تجاری بیش از پیش کاهش یافته است.

بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تاکنون در مجموع حدود ۲۲ تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازار‌های مالی تزریق کرده است تا از پیامد‌های اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.

منبع: اقتصادآنلاین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون